ÖVRIGT / Speglar / Spegel 11865507
*
nr 1186 5507
Spegel
NK, mässing, 44x31
Utrop:
500 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 28 maj 2018
kl 20:33:21
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/5 15:44:45
1
100 kr
26/5 15:53:43
2
300 kr
28/5 19:20:41
3
200 kr
28/5 19:20:41
2
250 kr (Budbetjänt)
28/5 19:20:52
3
300 kr
28/5 19:20:52
2
300 kr (Budbetjänt)
28/5 19:22:42
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gyllene, guldfärgad metall mässing nk nordiska kompaniet spegel speglar
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:27
-
3337 Spegel
+ väggbord. Höjd: 60+ 145 cm
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:29
-
3051 Spegel
128x80, nutida
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:06
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:45
-
3355 Spegel
140x65 cm
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:17
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:23
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1186 5507
Spegel
NK, mässing, 44x31
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 350 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 28 maj 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/5 15:44:45 | 1 | 100 kr |
26/5 15:53:43 | 2 | 300 kr |
28/5 19:20:41 | 3 | 200 kr |
28/5 19:20:41 | 2 | 250 kr (Budbetjänt) |
28/5 19:20:52 | 3 | 300 kr |
28/5 19:20:52 | 2 | 300 kr (Budbetjänt) |
28/5 19:22:42 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gyllene, guldfärgad metall mässing nk nordiska kompaniet spegel speglar
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:27 -
3337 Spegel
+ väggbord. Höjd: 60+ 145 cm
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:29 -
3051 Spegel
128x80, nutida
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:06
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:45 -
3355 Spegel
140x65 cm
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:17 -
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:23